Artist Name
Katy Perry
web link web link web link web link web link web link web link
heart icon (9 users)
artist logo

Artist Image
artist thumb

Functions

transparent
Data Complete
percent bar 100%

Album Releases refreshview
album thumb
Smile (2020)
album thumb
Witness (2017)
album thumb
PRISM (2013)
album thumb
Teenage Dream (2010)
album thumb
One of the Boys (2008)


Members
members icon 1 Female

Origin
flag Santa Barbara, California, USA

Genre
genre icon Pop

Style
style icon Rock/Pop

Mood
mood icon Cheerful

Born

born icon 1984

Active
calendar icon 1999 to Present...

Cutout
artist cutout

Current Record Label

artist logo



Alternate Name
Katy Hudson

heart icon Most Loved Tracks
8 users heart off Katy Perry - I Kissed a Girl
6 users heart off Katy Perry - Firework
6 users heart off Katy Perry - Hot N Cold
5 users heart off Katy Perry - Teenage Dream
4 users heart off Katy Perry - I Kissed a Girl


youtube icon Music Video Links
youtube thumb
Dark Horse
youtube thumb
Hot N Cold
youtube thumb
Part of Me
youtube thumb
E.T. (Benny Benassi ra...
youtube thumb
Waking Up in Vegas
youtube thumb
Chained to the Rhythm
youtube thumb
I Kissed a Girl
youtube thumb
Witness
youtube thumb
Ur So Gay



Artist Biography
Available in: gb icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon
Katheryn Elizabeth Hudson[1], znana pod pseudonimem Katy Perry (ur. 25 października 1984 w Santa Barbara w stanie Kalifornia) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, aktorka[2] oraz ambasadorka dobrej woli UNICEF.

Ojciec Perry jest pastorem, dlatego dorastała słuchając gospel i śpiewając w kościelnym chórze. Po zdobyciu GED w wieku piętnastu lat rozpoczęła karierę muzyczną jako Katy Hudson. Pod koniec 2001 roku wydała swój debiutancki album studyjny - Katy Hudson, jednak nie osiągnął on komercyjnego sukcesu. Następnie nagrała dwie kolejne płyty: z producenckim zespołem Matrix oraz solową, która nie została opublikowana. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Wówczas przyjęła pseudonim Katy Perry.

Popularność zdobyła wraz z wydaniem w 2008 roku albumu One of the Boys, wypromowanego przez dwa ogólnoświatowe przeboje: „I Kissed a Girl” i „Hot n Cold”. Płyta ta zajęła trzydzieste trzecie miejsce wśród najlepiej sprzedających się albumów muzycznych w 2008 roku[3]. W 2009 roku amerykański magazyn Billboard umieścił Perry na pięćdziesiątej pierwszej pozycji wśród najpopularniejszych muzyków dekady 2000-2009[4]. Teenage Dream, jej trzeci studyjny album, to jedenasty bestseller roku 2010[5] oraz dziewiąty roku 2011[6]. Z płyty oraz jej reedycji pochodzi osiem singli, z których sześć zajęło pierwszą pozycję na Billboard Hot 100. Tym samym Katy Perry jako pierwsza kobieta, a drugi artysta w historii (po Michaelu Jacksonie z Bad), wypromowała pięć utworów z jednego albumu na szczyt oficjalnej listy przebojów w Stanach Zjednoczonych: „California Gurls”, „Teenage Dream”, „Firework”, „E.T.” i „Last Friday Night (T.G.I.F.)”[7]. Światowa premiera czwartego studyjnego albumu piosenkarki, zatytułowanego Prism, miała miejsce 22 października 2013 roku[8], a single promujące wydawnictwo: „Roar” oraz „Dark Horse”, stały się kolejnymi międzynarodowymi przebojami Perry.

Katy Perry sprzedała jedenaście milionów albumów studyjnych na całym świecie, a także ponad osiemdziesiąt milionów singli w formacie digital download[9]. W latach 2009-2014 była jedenastokrotnie nominowana do nagrody Grammy[10], przez muzyczną stację MTV ogłoszona artystką roku 2011[11], a przez magazyn Billboard uznana za kobietę roku 2012[12]. Wydała trzy perfumy sygnowane własnym nazwiskiem: Purr, Meow oraz Killer Queen. Użyczyła głosu Smerfetce w filmie Smerfy (2011) i jego kontynuacji (2013). W lipcu 2012 roku ukazał się film dokumentalny o piosenkarce, zatytułowany Katy Perry: Part of Me[13]. Przez długi czas związana z Travisem McCoy'em i Johnem Mayerem. W latach 2010-2012 żona brytyjskiego komika Russella Branda.
wiki icon

Wide Thumb
wide thumb


Clearart
artist clearart


Fanart

fanart thumb

Banner
artist banner


User Comments
seperator line

transparent iconcomment icon MistahDarcy says: 9 years ago
There must be something in the water.


Status
unlocked icon Unlocked
Last Edit by zag
20th Mar 2024

Socials
social icon transparent iconsocial icon transparent iconsocial icon transparent icon

Streaming
website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked icon

External Links
fanart.tv icon musicbrainz icon last.fm icon website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconamazon icon