Artist Name
Bruno Mars

(6 users)
Data Complete
100%

Members
1 Male

Origin
Honolulu, Hawaii, USA

Genre
Pop

Style
Rock/Pop

Mood
Philosophical

Born

1985

Active
2005 to Present...

Cutout


Current Record Label





Alternate Name
Peter Gene Hernandez

Most Loved Tracks
6 x Bruno Mars - Locked Out of Heaven
6 x Bruno Mars - Just the Way You Are
5 x Bruno Mars - When I Was Your Man
5 x Bruno Mars - Grenade
5 x Bruno Mars - The Lazy Song


Music Video Links (YouTube)

Grenade

Treasure

That's What I Like

The Other Side

Just the Way You Are

Locked Out of Heaven

Liquor Store Blues

Finesse

Gorilla



Artist Biography
Available in:
Peter Gene Hernandez, bättre känd under artistnamnet Bruno Mars, född 8 oktober 1985 i Honolulu, Hawaii, är en amerikansk sångare, låtskrivare och musikproducent.

Bruno Mars debutalbum Doo-Wops & Hooligans gavs ut 4 oktober 2010 och innehåller hitsingeln "Just the Way You Are" som släpptes 20 juli och nådde toppen på Billboard Hot 100 i USA.[1] I Storbritannien blev låten sångarens andra singel att nå första platsen på UK Singles Chart (26 september 2010). "Just the Way You Are" gick från plats sju till ett på Canadian Hot 100 9 oktober 2010 och tre dagar senare blev låten sångarens tredje etta på Dutch Top 40. Bruno Mars har sjungit och skrivit låtar tillsammans med musikerna B.o.B, Travis McCoy, Flo Rida, Kesha, Cee Lo Green och Eminem.
Peter Hernandez föddes och växte upp i området Waikiki i staden Honolulu på Hawaii.[2] Föräldrarna Peter Hernandez och Bernadette "Bernie" San Pedro Bayot är/var av puertoricansk respektive filippinsk härkomst.[3] Smeknamnet Bruno fick Peter av sin far när han var två år eftersom han var lite knubbig och det fanns en berömd knubbig brottare som heter Bruno Sammartino.[4] Peter Hernandez har fem syskon. Familjen lyssnade på reggae, rock, hip hop och R&B. Pappan hade ett band och alla familjemedlemmar sjunger och spelar instrument.[5][6] Som barn härmade Bruno, och sjöng sånger av, artister som Michael Jackson, Elvis Presley, The Isley Brothers och The Temptations. Peter Hernandez gick i skola på President Theodore Roosevelt High School i Honolulu och tog examen 2003 när han var 17. Han har sedan dess fokuserat på sin musikkarriär.

Innan han slog igenom som soloartist verkade Peter Hernandez som musikproducent och skrev sånger för bland andra Alexandra Burke, Travie McCoy, Adam Levine, Brandy och Sean Kingston, samt Flo Ridas internationella hit "Right Round".[7][8] Första gången han medverkade som sångare var i låten "3D" på gruppen Far East Movements andra studioalbum Animal. Bruno Mars har skrivit musik för tv-serien Glee[9] och flera filmer, bland andra: Piranha, The Karate Kid och Get Him to the Greek år 2010. Han spelade "Little Elvis" i filmen Honeymoon in Vegas 1992.[10]

Solokarriären tog fart när han tillsammans med B.o.B skrev och sjöng låten "Nothin' on You" och därefter Travis McCoys "Billionaire". Båda låtarna hamnade fort i topp tio på hitlistor världen över. Efter framgången släppte Mars skivan (EP) It's Better If You Don't Understand (11 mars 2010).[11] Den fick plats 99 på Billboard 200.

Den 1 september 2010 arresterades Bruno Mars i Las Vegas för innehav av kokain.[12] Till polisen ska han enligt kändispressen ha sagt att "det var dumt" och att han "aldrig tidigare har använt droger".[13][14]

År 2011 kom hans andra "extra" album, Earth to Mars. Skivan innehåller låtarna som blev över från förra skivan och några demolåtar som han har gjort tidigare genom åren. Skivan innehåller 13 låtar.

Den 1 oktober 2012 släppte Bruno Mars sin nya singel "Locked Out of Heaven" och gav även den 6 december ut sitt nya album Unorthodox Jukebox som innehåller 10 nya låtar, inklusive hitlåtarna "Locked Out of Heaven" och "When I Was Your Man". Den 1 juni 2013 dog Mars mamma Bernadette av en stroke.


Wide Thumb


Clearart


Fanart



Banner


User Comments

zag says: 4 years ago
Good dancer that's for sure!


Status
Unlocked
Last Edit by manfeed
07th Jan 2022

Socials


Streaming


External Links