Artist Name
Bruno Mars
web link web link web link web link web link web link web link
heart icon (6 users)
artist logo

Artist Image
artist thumb

Functions

transparent
Data Complete
percent bar 100%

Members
members icon 1 Male

Origin
flag Honolulu, Hawaii, USA

Genre
genre icon Pop

Style
style icon Rock/Pop

Mood
mood icon Philosophical

Born

born icon 1985

Active
calendar icon 2005 to Present...

Cutout
artist cutout

Current Record Label

artist logoAlternate Name
Peter Gene Hernandez

heart icon Most Loved Tracks
6 users heart off Bruno Mars - Locked Out of Heaven
6 users heart off Bruno Mars - Just the Way You Are
5 users heart off Bruno Mars - When I Was Your Man
5 users heart off Bruno Mars - Grenade
5 users heart off Bruno Mars - The Lazy Song


youtube icon Music Video Links
youtube thumb
The Lazy Song
youtube thumb
Gorilla
youtube thumb
The Other Side
youtube thumb
24K Magic
youtube thumb
Liquor Store Blues
youtube thumb
It Will Rain
youtube thumb
Treasure
youtube thumb
When I Was Your Man
youtube thumb
Versace on the FloorArtist Biography
Available in: gb icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon
Peter Gene Hernandez, powszechnie znany pod pseudonimem scenicznym Bruno Mars (ur. 8 października 1985) – amerykański wokalista pochodzenia filipińskiego i portorykańskiego, producent muzyczny i autor tekstów.

Wychowywany w Honolulu w rodzinie muzyków, Mars od najmłodszych lat rozwijał swój talent. W dzieciństwie wielokrotnie występował w różnych obiektach na terenie Hawajów, a po ukończeniu szkoły średniej zdecydował o przeprowadzce do Los Angeles, które oferowało większe możliwości rozwoju kariery. Na miejscu Mars dołączył do grupy The Smeezingtons, z którą produkował utwory dla innych artystów.

Po bezowocnej współpracy z Motown Records, Mars w 2009 roku podpisał kontrakt z Atlantic Records. Rozpoznawalność jako artysta solowy zdobył niedługo po tym, użyczając wokalu w piosenkach "Nothin' on You" B.o.B oraz "Billionaire" Travie'ego McCoya, będąc ponadto ich współautorem. Mars jest również jednym z autorów tekstów innych popularnych utworów, a w tym m.in.: "Right Round" Flo Ridy, "Wavin' Flag" K'naana oraz "Fuck You!" Cee Lo Greena. W październiku 2010 roku premierę miał debiutancki album artysty, Doo-Wops & Hooligans, z którego pochodziły międzynarodowe hity: "Just the Way You Are" i "Grenade"[1]. Podczas 53. ceremonii rozdania nagród Grammy, Mars nominowany był do siedmiu statuetek, wygrywając ostatecznie jedną, w kategorii Best Male Pop Vocal Performance za "Just the Way You Are"[2].

Twórczość Marsa charakteryzuje się szerokim przekrojem wykorzystywanych stylów i elementów różnych gatunków muzycznych. Jako dziecko, Bruno inspirował się takimi artystami, jak między innymi Elvis Presley i Michael Jackson, czerpiąc wzorce z ich dokonań artystycznych. Do swojej muzyki Mars często włącza również reggae, a także dźwięki charakterystyczne dla Motown. Jon Caramanica z The New York Timesa określił Marsa jako "jednego z najbardziej wszechstronnych wokalistów popowych naszych czasów"[3].
Peter Gene Hernandez urodził się i dorastał w dzielnicy Waikiki miasta Honolulu na Hawajach. Jego rodzice, Bernadette "Bernie" i Pete Hernandez, mają filipińskie, portorykańskie i węgiersko-żydowskie korzenie[4][5][6]. Bernadette jako dziecko przybyła na Hawaje z Filipin, zaś Pete wyemigrował na wyspę z nowojorskiego Brooklynu. Rodzice Marsa poznali się podczas koncertu, w trakcie którego jego matka była tancerką hula, a ojciec grał na perkusji[7]. Dwuletni Peter zaczął być określany przez ojca mianem "Bruno", jako że był on podobny do wrestlera Bruno Sammartino[8]. Bruno posiada ponadto pięcioro rodzeństwa. Jak wielokrotnie podkreślał, Mars dorastał w muzykalnej rodzinie, która pozwoliła mu odkrywać różnorodność gatunków, od reggae, przez R&B i rocka, po hip hop[9][10]. Od wczesnego dzieciństwa Mars pozostawał pod silnym wpływem takich artystów, jak Michael Jackson, Elvis Presley, The Isley Brothers oraz The Temptations[5]. W wieku czterech lat Bruno zaczął koncertować pięć razy w tygodniu z zespołem swojego ojca, The Love Notes. Za sprawą tych występów zasłynął na całej wyspie ze swojej fascynacji osobą Presleya[11].

W 1990 roku Mars został opisany w tabloidzie MidWeek jako "Mały Elvis", a następnie, w 1992 roku, zagrał epizod w filmie Miesiąc miodowy w Las Vegas[5][12]. Wokalista wytłumaczył później, jaki wpływ miał Presley na jego twórczość: "Obserwuję najlepszych. Jestem wielkim fanem Elvisa. Jestem wielkim fanem Elvisa lat 50., kiedy to wchodził na scenę i przerażał ludzi swoją siłą, doprowadzał dziewczyny do szaleństwa! To samo można powiedzieć o Prince'u lub The Police. To faceci, którzy wiedzą, że ludzie przychodzą na koncerty po to, żeby uczestniczyć w show, dlatego ich obserwuję i od nich się uczę."[13] W innym wywiadzie Mars jako swoją inspirację wyróżnił także hawajskie korzenie oraz wpływ rodziny na jego rozwój muzyczny: "Dorastanie na Hawajach zrobiło ze mnie człowieka, jakim jestem teraz. Z grupą mojego ojca grałem tam wiele koncertów. Każdy w mojej rodzinie śpiewa, wszyscy gramy na instrumentach. Mój wuj jest niesamowitym gitarzystą, mój ojciec jest świetnym perkusistą, podobnie jak mój brat, który jest członkiem naszego zespołu. Po prostu byłem otoczony muzyką."[14] W 2003 roku, krótko po ukończeniu President Theodore Roosevelt High School, siedemnastoletni Mars przeprowadził się do Los Angeles, by rozwijać swoją karierę[5][12]. W tym celu przyjął pseudonim sceniczny, czerpiąc z przydomka jaki nadał mu ojciec oraz dodając do niego słowo "Mars". Tłumacząc jego pochodzenie, powiedział: "Czułem, że nie mam w sobie nic wyjątkowego i atrakcyjnego. W dodatku wiele dziewczyn mówiło mi, że jestem nie z tego świata, więc pomyślałem, że chyba jestem z Marsa."[15]

Po przeprowadzce do Los Angeles, Mars w 2004 roku podpisał kontrakt z Motown Records, który jednak, zgodnie z jego słowami, "prowadził donikąd"[16]. Korzyścią płynącą ze współpracy z Motown był jednak fakt, że Bruno poznał osobiście tekściarza i producenta Philipa Lawrence'a, który także związany był z wytwórnią. Mars, Lawrence i inżynier dźwięku Ari Levine zaczęli wspólnie pisać utwory, a w konsekwencji utworzyli zespół produkcyjny The Smeezingtons[16]. W 2006 roku Lawrence przedstawił Marsa jego przyszłemu menedżerowi w Atlantic Records, czyli Aaronowi Bayowi-Schuckowi[17]. Usłyszawszy kilka piosenek w jego wykonaniu, Bay-Schuck dążył do tego, by Mars jak najszybciej związał się kontraktem z wytwórnią Atlantic, do czego jednak doszło dopiero po upływie trzech kolejnych lat[17]. W międzyczasie, Atlantic zatrudniła the Smeezingtons, by zespół pisał, a następnie produkował utwory dla pozostałych artystów należących do wytwórni[17]. Bay-Schuck przyznał później, że mimo iż Mars twierdził, że jego nadrzędnym celem jest bycie wokalistą solowym, chętnie podejmował się prac nad wydawnictwami innych wokalistów, co miało poprawić jego umiejętności tekściarskie, a zarazem pomóc mu odkryć, jakim typem artysty ostatecznie chce zostać[17]. Rozwijając temat, Bay-Schuck nazwał ten okres w życiu Marsa samoodkrywaniem, które w znaczym stopniu przyczyniło się do jego późniejszego sukcesu[17].
wiki icon

Wide Thumb
wide thumb


Clearart
artist clearart


Fanart

fanart thumb

Banner
artist banner


User Comments
seperator line

transparent iconcomment icon zag says: 5 years ago
Good dancer that's for sure!


Status
unlocked icon Unlocked
Last Edit by manfeed
07th Jan 2022

Socials
social icon transparent iconsocial icon transparent iconsocial icon transparent icon

Streaming
website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked icon

External Links
fanart.tv icon musicbrainz icon last.fm icon website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconamazon icon