Artist Image
artist thumb

Functions

transparent
Data Complete
percent bar 100%

Members
members icon 5 Male

Origin
flag Cleveland, Ohio, USA

Genre
genre icon Industrial Metal

Style
style icon Metal

Mood
mood icon Confrontational

Born

born icon 1988

Active
calendar icon 1988 to Present...

Cutout
artist cutout

Current Record Label

artist logo



Alternate Name
NIN

heart icon Most Loved Tracks
5 users heart off Nine Inch Nails - Head Like a Hole
5 users heart off Nine Inch Nails - Closer
5 users heart off Nine Inch Nails - The Hand That Feeds
5 users heart off Nine Inch Nails - Hurt
4 users heart off Nine Inch Nails - March of the Pigs


youtube icon Music Video Links
youtube thumb
Down in It
youtube thumb
Deep
youtube thumb
Came Back Haunted
youtube thumb
The Perfect Drug
youtube thumb
Help Me I Am in Hell
youtube thumb
Survivalism
youtube thumb
Every Day Is Exactly t...
youtube thumb
Wish
youtube thumb
Wish



Artist Biography
Available in: gb icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon
Nine Inch Nails (NIИ) är ett amerikanskt rockprojekt, grundat 1988 i Cleveland av Trent Reznor. Som producent, sångare, låtskrivare och instrumentalist är Reznor den enda officiella medlemmen och ansvarar således för Nine Inch Nails riktning. Musiken är synthbaserad industrirock, som ibland även övergår till den tyngre varianten industrimetal.

Bandets första album Pretty Hate Machine (1989), består huvudsakligen av studioinspelningar av demospår och sålde platina tre gånger om i USA. Låtarna "Head Like A Hole", "Down In It" och "Sin" släpptes även som singlar. Inför produktionen av nästa album ville dåvarande skivbolaget TVT Records ha mer inflytande. Reznor vägrade gå med på detta, vilket resulterade i att NIN bytte till skivbolaget Interscope.

Nine Inch Nails andra fullängdsalbum The Downward Spiral gavs ut 1994 och debuterade som 2:a på Billboard-listan. Albumet innehöll radiohiten "Closer". Johnny Cashs sista verk var bland annat en cover på albumets avslutande spår "Hurt".

Det dröjde fem år innan NIN släppte sitt tredje studioalbum The Fragile. Detta var bandets första och hittills enda dubbelalbum. Under de kommande åren hade Reznor problem med alkohol- och kokain-missbruk till följd av hans mormors/farmors död. Albumet With Teeth(2005) handlar om den tiden. Ungefär hälften av trumspåren på albumet spelades av Dave Grohl.

Bandet har gjort musiken till datorspelet Quake av Id Software. Trent Reznor började även göra musiken till spelet Doom 3, men han hoppade av projektet då det drog ut för mycket på tiden. Reznor har tillsammans med Atticus Ross gjort musiken till filmen The Social Network.

wiki icon

Wide Thumb
wide thumb


Clearart
artist clearart


Fanart

fanart thumb

Banner
artist banner


User Comments

transparent iconNo comments yet..


Status
unlocked icon Unlocked
Last Edit by jackyboo
15th Jan 2022

Socials
social icon transparent iconsocial icon transparent iconsocial icon transparent icon

Streaming
website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked icon

External Links
fanart.tv icon musicbrainz icon last.fm icon website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconamazon icon