Artist Image
artist thumb

Functions

transparent
Data Complete
percent bar 100%

Members
members icon 5 Male

Origin
flag Cleveland, Ohio, USA

Genre
genre icon Industrial Metal

Style
style icon Metal

Mood
mood icon Confrontational

Born

born icon 1988

Active
calendar icon 1988 to Present...

Cutout
artist cutout

Current Record Label

artist logo



Alternate Name
NIN

heart icon Most Loved Tracks
5 users heart off Nine Inch Nails - Head Like a Hole
5 users heart off Nine Inch Nails - Closer
5 users heart off Nine Inch Nails - The Hand That Feeds
5 users heart off Nine Inch Nails - Hurt
4 users heart off Nine Inch Nails - March of the Pigs


youtube icon Music Video Links
youtube thumb
Help Me I Am in Hell
youtube thumb
Hurt
youtube thumb
Only
youtube thumb
Every Day Is Exactly t...
youtube thumb
The Hand That Feeds
youtube thumb
Gave Up
youtube thumb
Pinion
youtube thumb
Closer
youtube thumb
Wish



Artist Biography
Available in: gb icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon
Nine Inch Nails (forkortet NIN) er et amerikansk industrial rock-band som ble startet av Trent Reznor i 1988. Som produsent, sanger, tekstforfatter og musiker er Reznor det eneste offisielle bandmedlemmet av Nine Inch Nails.[1] Musikken til bandet spenner over en rekke stiler og sjangre, men har allikevel en karakteristisk musikkstil med bruk av elektroniske instrumenter og elektronisk bearbeiding.

Nine Inch Nails hadde i de tidlige årene liten kommersiell suksess, men ble like fullt godt mottatt i undergrunnsmusikkmiljøene. På 90-tallet vant de to Grammy Awards for sangene «Wish» (1992) og «Happiness in Slavery» (1995), og mange av sangene fikk god spilletid på radio. Bandet har til nå solgt over 20 millioner album på verdensbasis, hvorav 10,5 millioner bare i USA. I 2004 rangerte det amerikanske magasinet Rolling Stone Nine Inch Nails som nummer 94 på sin liste over de 100 beste rock-artistene i historien.[2] Til tross for denne anerkjennelsen har Nine Inch Nails vært involvert i flere feider med plateindustrien, særlig i saker som angår Reznors artistiske frihet.

Etter innspillingene av nye album, samler Reznor vanligvis et nytt ensemble for å spille med ham. Disse konsertopptredenene er å anse som selvstendige og uavhengige av Nine Inch Nails' innspillinger i studio. Foruten Reznor på vokal og gitar, er det vanligvis en drastisk endring av oppstillingen mellom hver opptreden.[3]

Det har hittil gått lang tid mellom utgivelsene av studioalbum fra Nine Inch Nails. Mellom de store utgivelsene har bandet lansert flere EPer og remiksalbum. Det siste albumet fra Nine Inch Nails, konseptalbumet Year Zero, utgitt bare to år etter With Teeth, er et unntak i så måte.
wiki icon

Wide Thumb
wide thumb


Clearart
artist clearart


Fanart

fanart thumb

Banner
artist banner


User Comments

transparent iconNo comments yet..


Status
unlocked icon Unlocked
Last Edit by jackyboo
15th Jan 2022

Socials
social icon transparent iconsocial icon transparent iconsocial icon transparent icon

Streaming
website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked icon

External Links
fanart.tv icon musicbrainz icon last.fm icon website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconamazon icon