Artist Name
Queen
web link web link web link web link web link web link web link
heart icon (16 users)
artist logo

Artist Image
artist thumb

Functions

transparent
Data Complete
percent bar 100%

Members
members icon 4 Male

Origin
flag London, England

Genre
genre icon Rock

Style
style icon Rock/Pop

Mood
mood icon Rousing

Born

born icon 1971

Active
calendar icon 1971 to Present...

Cutout
artist cutout

Current Record Label

artist logo



Alternate Name
The Queen

heart icon Most Loved Tracks
6 users heart off Queen - Another One Bites the Dust
4 users heart off Queen - We Will Rock You
4 users heart off Queen - Bohemian Rhapsody
4 users heart off Queen - Bohemian Rhapsody
4 users heart off Queen - Bohemian Rhapsody


youtube icon Music Video Links
youtube thumb
You Don't Fool Me
youtube thumb
Another One Bites the ...
youtube thumb
Made in Heaven
youtube thumb
Bohemian Rhapsody
youtube thumb
Fat Bottomed Girls
youtube thumb
Headlong
youtube thumb
Princes of the Universe
youtube thumb
We Will Rock You
youtube thumb
One Vision



Artist Biography
Available in: gb icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon
Queen är en brittisk rockgrupp som bildades 1970 i London av gitarristen Brian May, sångaren Freddie Mercury, och trummisen Roger Taylor. Basisten John Deacon anslöt sig till bandet året därpå. Bandet fick en betydande ställning på 1970-talet och är sedan dess ett av Storbritanniens mest inflytelserika och framgångsrika band. Queen har en lång meritlista med låtar som "We Are the Champions", "Under Pressure", "We Will Rock You", "Bohemian Rhapsody", "Another One Bites the Dust", "Radio Ga Ga" och "The Show Must Go On". Queen valdes in i Rock And Roll Hall Of Fame 2001.

Gruppen är känd för sin musikaliska mångsidighet (influerad av stilar från pop till hårdrock och heavy metal, Vaudeville, Carribbean, New Wave etc.), arrangerade sångstämmor, unika gitarrspel och förmåga att göra publiken delaktig i bandets konserter.
Queen gjorde ett bejublat framträdande vid Live Aid-galan 1985. 2005 röstade mer än 60 artister, journalister och andra representanter inom musikbranschen fram uppträdandet som det bästa liveframträdandet i rockmusikens historia.

Bandet hade vissa framgångar under första halvan av 1970-talet när de gav ut albumen Queen och Queen II. Genombrottet kom med tredje albumet Sheer Heart Attack (1974). De första albumen var influerade av progressiv rock och heavy metal. Med det fjärde albumet A Night at the Opera gjorde bandet internationell succé. Gruppen har gett ut 15 studioalbum, 5 livealbum, ett flertal samlingsalbum, och sålt långt över 300 miljoner skivor och över 180 miljoner singlar.

Efter Freddie Mercurys död 1991 och John Deacons avhopp 1997 har Brian May och Roger Taylor framträtt som Queen med olika gästartister som Elton John, George Michael, Robbie Williams, Anastacia, Axl Rose (Guns N' Roses) & Slash (Guns N' Roses, Velvet Revolver), Five, Foo Fighters, Will Young och svenske Peter Johansson med ensemblen från We Will Rock You-musikalen i London med flera. 2005 och 2006 turnerade Queen tillsammans med Paul Rodgers under namnet Queen+Paul Rodgers. Denna konstellation gav ut ett studioalbum, The Cosmos Rocks, den 15 september 2008 och en turné inleddes 12 september i Ukrainas huvudstad Kiev. Konserten anordnades på Frihetstorget och blev den historiskt största konsert som anordnats i landet inför 350 000 åskådare.
wiki icon

Wide Thumb
wide thumb


Clearart
artist clearart


Fanart

fanart thumb

Banner
artist banner


User Comments
seperator line

transparent iconcomment icon zag says: 6 years ago
Defined a generation with their rock music!


Status
unlocked icon Unlocked
Last Edit by BP2003Gaming
01st Jan 2024

Socials
social icon transparent iconsocial icon transparent iconsocial icon transparent icon

Streaming
website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked icon

External Links
fanart.tv icon musicbrainz icon last.fm icon website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconamazon icon