Artist Name
Rihanna
web link web link web link web link web link web link web link
heart icon (6 users)
artist logo

Artist Image
artist thumb

Functions

transparent
Data Complete
percent bar 100%

Album Releases refreshview
album thumb
BOOM. (2018)
album thumb
Anti (2016)
album thumb
Unapologetic (2012)
album thumb
Talk That Talk (2011)
album thumb
Loud (2010)
album thumb
Rated R (2009)
album thumb
Good Girl Gone Bad (2007)
album thumb
A Girl Like Me (2006)
album thumb
Music of the Sun (2005)


Members
members icon 1 Female

Origin
flag Saint Michael, Barbados

Genre
genre icon R&B

Style
style icon Urban/R&B

Mood
mood icon Carefree

Born

born icon 1988

Active
calendar icon 2005 to Present...

Cutout
artist cutout

Current Record Label

artist logo



Alternate Name
Robyn Rihanna Fenty

heart icon Most Loved Tracks
5 users heart off Rihanna - Umbrella
4 users heart off Rihanna - Umbrella
4 users heart off Rihanna - Disturbia
4 users heart off Rihanna - Umbrella
4 users heart off Rihanna - Rude Boy


youtube icon Music Video Links
youtube thumb
Stay
youtube thumb
Drunk on Love
youtube thumb
Roc Me Out
youtube thumb
Only Girl (in the World)
youtube thumb
Russian Roulette
youtube thumb
You da One
youtube thumb
Te amo
youtube thumb
Umbrella
youtube thumb
What's My Name



Artist Biography
Available in: gb icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon
Robyn Rihanna Fenty, mest känd under artistnamnet Rihanna, född 20 februari 1988 i St. Michael på Barbados, är en barbadisk artist och skådespelare som slog igenom internationellt under 2005.

Rihannas musik är en blandning av soul, pop och R'n'B ofta med starka inslag av jamaicansk dancehall. Hennes låt "Pon de Replay" (2005), som var en renodlad dancehall-låt, tog sig in på andra plats på både den amerikanska och den brittiska singellistan, samt som etta på Swedish dance chart.
Rihannas karriär tog fart efter att hon blev upptäckt 2003 av producenten Evan Rogers då denne var på semester på Barbados. Evan har tidigare arbetat med bland andra Christina Aguilera och Kelly Clarkson. Rihanna spelade tillsammans med Rogers in en demoskiva som skickades till ett antal skivbolag. Efter en audition fick hon ett skivkontrakt på Def Jam Records, som leds av Shawn Carter (som själv gör musik under artistnamnet Jay-Z).
Redan åtta månader efter debutplattan släppte hon sitt andra album, A Girl Like Me, som debuterade som nummer fem på de amerikanska listorna. Singeln SOS, som Nike använde i en reklamkampanj, blev hennes första singel att komma etta på Billboard, och efterföljdes av superhiten Unfaithful. Unfaithful var Rihannas första ballad och skrevs av R&B-sångaren Ne-Yo.
Albumet Good Girl Gone Bad släpptes i juni 2007. Singeln Umbrella blev Rihannas hittills största hit, och var bland annat etta på singellistan i Storbritannien i tio veckor, ett resultat ingen lyckats med på över tretton år. "Umbrella" var världens mest framgångsrika singel under 2007 och producerades med hjälp av hip hop-mogulen Jay-Z.

31 oktober 2012 meddelades att Rihanna skulle lansera sitt sjunde album med en turné som omfattade sju städer i sju länder under sju dagar. Den genomfördes kort därpå mellan 14 och 20 november. Den 19 November 2012 släpptes hennes sjunde album Unapologetic.
wiki icon

Wide Thumb
wide thumb


Clearart
artist clearart


Fanart

fanart thumb

Banner
artist banner


User Comments

transparent iconNo comments yet..


Status
unlocked icon Unlocked
Last Edit by Lattyjax89
14th Jul 2023

Socials
social icon transparent iconsocial icon transparent iconsocial icon transparent icon

Streaming
website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked icon

External Links
fanart.tv icon musicbrainz icon last.fm icon website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconamazon icon