Artist Name
P!nk
web link web link web link web link web link web link web link
heart icon (3 users)
artist logo

Artist Image
artist thumb

Functions

transparent
Data Complete
percent bar 100%

Members
members icon 1 Female

Origin
flag Pennsylvania, USA

Genre
genre icon Pop

Style
style icon Rock/Pop

Mood
mood icon Sensual

Born

born icon 1979

Active
calendar icon 1979 to Present...

Cutout
artist cutout

Current Record Label

artist logo



Alternate Name
Pink

heart icon Most Loved Tracks
5 users heart off P!nk - So What
5 users heart off P!nk - Who Knew
4 users heart off P!nk - Please Don't Leave Me
4 users heart off P!nk - Please Don't Leave Me
4 users heart off P!nk - So What


youtube icon Music Video Links
youtube thumb
Funhouse
youtube thumb
Just Give Me a Reason
youtube thumb
Blow Me (One Last Kiss)
youtube thumb
Sober
youtube thumb
Just Like Fire
youtube thumb
Fuckin' Perfect
youtube thumb
Just Like a Pill
youtube thumb
Fuckin' Perfect
youtube thumb
Hurts 2B Human



Artist Biography
Available in: gb icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon
Alecia Beth Moore, känd under artistnamnet Pink (ofta stavat P!nk), född 8 september 1979 i Abington i Pennsylvania, uppvuxen i Doylestown i samma delstat, är en amerikansk sångerska och låtskrivare.

År 2000 släpptes Pinks första singel "There You Go", vilken senare gavs ut på hennes debutalbum Can't Take Me Home via LaFace Records och blev en kommersiell framgång. Hennes andra album Missundaztood släpptes 2001 och blev en stor internationell succé. Pink släppte sitt tredje album Try This i november 2003, som trots mindre kommersiell framgång jämfört med föregående album sålde cirka tre miljoner exemplar och belönade henne med en Grammy Award i kategorin Best Female Rock Vocal Performance för singeln "Trouble". Hennes fjärde album I'm Not Dead släpptes i april 2006 och från albumet släpptes flera hitsinglar, däribland "Stupid Girls", "U + Ur Hand" och "Who Knew". De båda sistnämnda toppade poplistorna. Hennes femte album, Funhouse, släpptes oktober 2008 och hennes första singel "So What" hamnade på plats ett på Billboard Hot 100-listan. I november 2010 släppte Pink sitt första samlingsalbum Greatest Hits... So Far!!!.

Pink hamnade på första plats på Billboards Decade End Chart, som berör de mest spelade artisterna på radio samt de artister som sålt flest exemplar av sina album och singlar. Hon har också kvalat in med tio topp 10-låtar på Billboard Hot 100-listan, varav åtta som soloartist. Pink har vunnit två Grammy Awards, fem MTV Video Music Awards och två Brit Awards. The People's Chart meddelade via BBC Radio 1 att Pink är den elfte mest spelade artisten på brittisk radio under 2000-talet. Hittills har Pink sålt över 30 miljoner album världen över. Tidskriften Forbes utnämnde Pink till den 27:e mäktigaste kändisen i världen då hon tjänade 44 000 000 amerikanska dollar mellan juni 2009 och juni 2010.
wiki icon

Wide Thumb
wide thumb


Clearart
artist clearart


Fanart

fanart thumb

Banner
artist banner


User Comments

transparent iconNo comments yet..


Status
unlocked icon Unlocked
Last Edit by zag
05th Dec 2023

Socials
social icon transparent iconsocial icon transparent iconsocial icon transparent icon

Streaming
website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked icon

External Links
fanart.tv icon musicbrainz icon last.fm icon website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconamazon icon