Members
members icon 4 Male

Origin
flag Los Angeles, California, USA

Genre
genre icon Alternative Rock

Style
style icon Rock/Pop

Mood
mood icon Moody

Born

born icon 1983

Active
calendar icon 1983 to Present...

Cutout
artist cutout

Current Record Label

artist logo



Alternate Name
RHCP

heart icon Most Loved Tracks
3 users heart off Red Hot Chili Peppers - Under the Bridge
2 users heart off Red Hot Chili Peppers - Californication
2 users heart off Red Hot Chili Peppers - Scar Tissue
1 users heart off Red Hot Chili Peppers - Give It Away
1 users heart off Red Hot Chili Peppers - Otherside


youtube icon Music Video Links
youtube thumb
Dani California
youtube thumb
Under the Bridge
youtube thumb
Californication
youtube thumb
Warped
youtube thumb
Scar Tissue
youtube thumb
Can't Stop
youtube thumb
Hump de Bump
youtube thumb
Snow ((Hey Oh))
youtube thumb
Otherside



Artist Biography
Available in: gb icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon
Red Hot Chili Peppers er et amerikansk rockeband som ble stiftet i 1983 i Los Angeles i California. Bandet har det meste av tiden bestått av vokalist Anthony Kiedis, gitarist John Frusciante, bassist Michael «Flea» Balzary og trommeslager Chad Smith. Bandets musikk kan best beskrives som tradisjonell rock og funk blandet med ulike elementer av heavy metal, punkrock og psykedelisk rock.

I tillegg til Kiedis og Flea besto gruppen opprinnelig av gitarist Hillel Slovak og trommeslager Jack Irons. Slovak døde imidlertid av en heroinoverdose i 1988, hvilket også førte til at Jack Irons trakk seg fra bandet.[1] Irons ble erstattet av D.H. Peligro, tidligere trommeslager i Dead Kennedys, før bandet valget Chad Smith som fast trommeslager. Slovak ble erstattet av den dyktige gitaristen John Frusciante. Det var disse fire som skulle komme til å spille inn Red Hot Chili Peppers fjerde og femte album, Mother's Milk (1989) og Blood Sugar Sex Magik (1991).

Blood Sugar Sex Magik var med over 12 millioner solgte eksemplarer en suksess. Suksessen ble dog en påkjenning for Frusciante, som uventet forlot bandet i 1992. Dave Navarro fra Jane's Addiction ble valgt av bandet som ny gitarist for det sjette albumet, One Hot Minute (1995). Bandet klarte ikke å gjenta suksessen de hadde opplevd med sitt forrige album og bare halvparten så mange eksemplarer av One Hot Minute ble solgt som av Blood Sugar Sex Magik. Ikke lenge etter forlot Navarro bandet.

Frusciante sluttet seg til Red Hot Chili Peppers igjen i 1998, etter at Flea hadde spurt ham om han kunne tenke seg å fortsette karrieren som gitarist i bandet. Frusciante hadde da fullført et rehabiliteringsprogram etter flere år som rusmisbruker i tiden etter at han forlot Red Hot Chili Peppers. Dermed var de fire bandkameratene sammen igjen og kunne endelig gå i studo for å spille inn Californication (1999). Californication ble solgt i over 15 millioner eksemplarer verden over. Albumet er med det Red Hot Chili Peppers mest suksessrike album til nå. Tre år etter fortsatte bandet suksessen med albumet By the Way. I 2006 ga gruppen ut dobbelalbumet Stadium Arcadium.

Bandets tiende album, I'm With You, ble sluppet ut 29 august 2011. I april 2012 ble bandet skrevet inn i rockens æresgalleri, sammen med blant annet Guns N' Roses.

Red Hot Chili Peppers har vunnet syv Grammy Awards.
wiki icon

Wide Thumb
wide thumb


Clearart
artist clearart


Fanart

fanart thumb

Banner
artist banner


User Comments

transparent iconNo comments yet..


Status
unlocked icon Unlocked
Last Edit by sorau
26th Oct 2023

Socials
social icon transparent iconsocial icon transparent iconsocial icon transparent icon

Streaming
website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked icon

External Links
fanart.tv icon musicbrainz icon last.fm icon website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconamazon icon