Artist Name
The Beach Boys
web link web link web link web link web link
heart icon (1 users)
artist logo

Members
members icon 4 Male

Origin
flag Hawthorne, California, USA

Genre
genre icon Rock

Style
style icon Rock/Pop

Mood
mood icon Relaxed

Born

born icon 1961

Active
calendar icon 1961 to Present...

Cutout
artist cutout

Current Record Label

artist logoAlternate Name
Beach Boys

heart icon Most Loved Tracks
5 users heart off The Beach Boys - God Only Knows
4 users heart off The Beach Boys - Good Vibrations
4 users heart off The Beach Boys - Wouldn't It Be Nice
4 users heart off The Beach Boys - Sloop John B
3 users heart off The Beach Boys - Sloop John B


youtube icon Music Video Links
youtube thumb
Wouldn't It Be Nice?
youtube thumb
Good VibrationsArtist Biography
Available in: gb icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon flag icon
The Beach Boys – amerykańska grupa rockowa grająca rock and rolla.
Z grupą wiąże się wiele stylów starających opisać jej fenomen, takich jak surf rock lub sunshine pop. W istocie już w samej nazwie grupy zawarta była deklaracja. Muzyka przez nią wykonywana była tak ciepła jak kalifornijskie plaże. Opierała się na przyjemnych wielogłosowych harmoniach i miękkiej grze elektrycznych instrumentów. Muzycy emanowali radością i fizyczną tężyzną, wiele tekstów propagowało surfing, jazdę szybkimi samochodami i bezproblemowy kalifornijski styl życia. Muzyce tej daleko było jednak do banalności - była ona złożona i perfekcyjna.
The Beach Boys cechowali się największym profesjonalizmem spośród amerykańskich grup połowy lat sześćdziesiątych. W istocie, obok The Byrds byli jedynymi, którzy dotrzymywali kroku brytyjskiej inwazji (zobacz rock). Można się nawet dopatrzyć paraleli pomiędzy The Beach Boys i The Beatles[potrzebne źródło]. Analizując dorobek obu grup można nawet zauważyć, że "chłopaki z plaży", szli nieraz "łeb w łeb" z fab four[potrzebne źródło].
Pet Sounds była jedną z najważniejszych płyt koncepcyjnych obok Are You Experienced Jimiego Hendriksa i Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band The Beatles. Utwór "God Only Knows" z tego albumu został w 2004 sklasyfikowany na 25. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone . Po wydaniu Pet Sounds pojawiło się przełomowe w historii muzyki Good Vibrations. Brian Wilson rozpoczął wtedy prace nad SMiLE, które miało być jego opus magnum. Jednak około wiosny/lata roku 1967 (Capitol już zdążył wydrukować 500 tys. okładek dla SMiLE) okazało się że Brian nigdy nie ukończy swojego dzieła, a jedynie nabawił się załamania nerwowego. Jak sam przyznał w dokumencie "Beautiful Dreamer" były trzy powody, dla których SMiLE nie zostało ukończone: 1) Uważał utwór Fire (Mrs. O'leary's Cow) za straszny i złowrogi, 2) Mike Love sabotował projekt, 3) SMiLE według Wilsona było zbyt eksperymentalne, uważał że ludzie nie są gotowi na tę płytę. Powszechnie uznaje się, że po roku 1967 Beach Boys już nigdy nie powrócili do dawnej formy, a za ich ostatni ważny i kończący pewną erę album uznaje się Surf's Up.
Grupa powracała do życia jeszcze kilkakrotnie, pozostając już tylko reliktem swej epoki. Jedynym nadal występującym pod nazwą The Beach Boys członkiem oryginalnego składu jest wokalista Mike Love któremu towarzyszy Bruce Johnston i grupa stale zmieniających się młodych muzyków.
Począwszy od 1988 roku Brian Wilson prowadzi udaną karierę solową. W roku 2004 ukończył i wydał album Smile, który okazał się dużym sukcesem. W roku 1988 The Beach Boys zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame.
wiki icon

Wide Thumb
wide thumb


Clearart
artist clearart


Fanart

fanart thumb

Banner
artist banner


User Comments

transparent iconNo comments yet..


Status
unlocked icon Unlocked
Last Edit by manfeed
26th Jan 2022

Socials
social icon transparent iconsocial icon transparent icon

Streaming
website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked icon

External Links
fanart.tv icon musicbrainz icon last.fm icon website icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconwebsite icon unlocked iconamazon icon