Artist Name
Christina Aguilera
(1 users)

Data Complete
100%

Members
1 Female

Origin
New York, USA

Genre
Pop

Style
Rock/Pop

Mood
Energetic

Born

1980

Active
1993 to Present...

Record Label

RCA



Alternate Name
Xtina


Most Loved Tracks


Music Video Links


Upcoming Live Shows


Artist Biography
Available in:
Christina Maria Aguilera, född 18 december 1980 i Staten Island i New York, är en amerikansk sångerska, låtskrivare och skådespelerska.
År 1995 reste Aguilera till Japan för att spela in låten "All I Wanna Do" med en japansk popstjärna vid namn Keizo Nakanishi. När hon återvände till USA uppmärksammades hon av artistmanagern Steve Kurtz som hjälpte henne att spela in sin första demo. Demon skickades till RCA Records där A&R-ansvarige Ron Fair fick höra henne sjunga för första gången och snart beslutade man att ge henne ett skivkontrakt. Innan debutplattan släpptes fick Aguilera sjunga in en sång till Disneys nästa storsatsning Mulan. Resultatet blev singeln Reflection som snabbt klättrade på listorna och som blev nominerad till både Oscar och Golden Globe för bästa original-soundtrack. I februari 2000 vann Aguilera sin första Grammy Award för Bästa nykomling, ett pris hon vann trots att hon tävlade mot Britney Spears, som slagit igenom långt innan Aguilera.
Nu började hon spela in debutalbumet. Första singeln blev Genie in a Bottle som toppade den amerikanska Billboard-singellistan. Singeln sålde i över en miljon exemplar och gjorde sjuttonåringen till superstjärna. Den självbetitlade debutplattan släpptes sommaren 1999 och placerade sig högt på listor över hela världen. Både kritiker och allmänhet var imponerade av den späda tjejen med den stora rösten. I slutet av 1999 släpptes singeln What A Girl Wants som blev millenniets första singel att ligga etta på topplistan. Under sommaren följde även en turné med Destiny's Child som öppningsakt och snart släppte hon sitt andra album, Mi Reflejo, en spansk version av "Christina Aguilera". Även denna skiva toppade Billboardlistan och låg etta på Latin Billboard hot 100 i 19 raka veckor. Samma år vid jul kom julalbumet My Kind of Christmas, vilket också blev en stor succé.
Under 2001 sjöng Aguilera in duetten Nobody Wants To Be Lonely med Ricky Martin som gick upp på första plats runt om i världen. Ett fjärde albumsläpp följde efter detta, skivan Just Be Free släpptes under sommaren. Albumet bestod av låtar hon spelat in som tonåring, därför misstyckte hon till att det skulle släppas, men kunde inte göra någonting åt det. Samma år spelade hon, tillsammans med sångerskorna Pink, Lil' Kim och Mya, in ledmotivet till filmen Moulin Rouge!. Sången Lady Marmalade toppade listorna världen över och gav alla fyra sångerskorna mycket publicitet.
I slutet av 2002 släppte Aguilera sitt andra studioalbum Stripped. Här bjöd hon på ett hårdare sound och talade ut om sin svåra barndom. Debutsingeln Dirrty chockade hela världen med sitt sexiga sound och innehåll, samt inte minst den enormt diskuterade och kontroversiella videon, som än i dag är en av de mest spelade i MTV:s historia. Singeln blev en stor hit i hela världen, utom i USA, där radiostationerna bojkottade henne. Uppföljar-singeln Beautiful blev dock snabbt en succé även i USA, och toppade Världssingellistan sex veckor i följd. Låten och dess tillhörande video, regisserad av Jonas Åkerlund, blev mycket hyllad för sin musikaliska kvalitet samt sitt budskap. Beautiful räknas av många som Aguileras signaturlåt.


Wide Thumb


Clearart


Fanart


Banner


User Comments

No comments yet..


Status
Unlocked
Last Edit by Wondernouille: 08/Mar/20

External Links